Yargi logo

Yargı Akademi

Eğitim Kurumları

E-KPSS Nedir?

EKPSS (ENGELLİ KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI)

E-KPSS olarak bilinen ve engelli vatandaşlar için memurluk seçimleri için yapılan sınavın adıdır. 

EKPSS NEDİR ?

Engelli kamu personeli seçme sınavı ile birlikte engeli bulunan bireyler kamu alanlarında iş sahibi olmaktadır. Aynı zamanda E-KPSS nedir diye düşünüldüğünde engelli bireylerin devlet kurumları içinde iş sahibi olması için girilen sınavdır.
Beden ve zihin olmak üzere iki aşamadan herhangi bir tanesinde engeli bulunan bireyler için uygun olunduğu koşullarda iş imkanları sunulmaktadır. Yönetmeliğe uygun olarak gerekli şartların bulundurulması halinde ve yaş durumunun uygun olması ile sınava hak tanınmaktadır.

EKPSS’ye kimler girebilir?

 Belli bir oranda bedenen ya da zihnen engeli bulunmakta olan vatandaşlar e kpssye girebilirler. Ortaokul, lise, lisans, yüksek lisans eğitim seviyesine sahip olan ve %40 engeli olan bireyler giriş yapabilmektedir. ÖSYM üzerinden gerçekleştirilmekte olan bir sınavdır. Giriş aşaması içinde engeli olan bireylerin, engellerinin sağlık kurumları tarafından raporlanması ve tespiti gerekmektedir. Devlet kurumları içinde engel gözetilerek atama olması halinde yerleştirme yapılmaktadır.

E-KPSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

EKPSS için gerekli koşulların sağlanması halinde kurumlar ve online olarak başvurular yapılmaktadır. Bu aşamada engel raporunun bulunması gerekmektedir.

ÖSYM’nin resmi sitesi olan www.osym.gov.tr üzerinden başvurular gerçekleşmektedir. Başvuru aşamasında gerekli olan ayrıntılı bilgiler site içinde yer almaktadır. Yapılacak olan kura sistemi ile ilgili güncellemeler bulunmaktadır.

%40 ve üzerinde yer alan engelli sağlık kurulunca verilmekte olan rapor gerekmektedir. Başvuru yapanlar için çalışamaz raporu gözetilmemektedir. Bunun yanı sıra 65 yaş ve üzeri vatandaşlar sınava başvuru yapamamaktadır. Başvuru aşamasında raporların kanıtlanması ve engel durumunun gözetilmesi bulunmaktadır.

EKPSS Soru ve Test Sayıları

Sınav, Genel Yetenek ve Genel Kültür testleri üzerinden oluşmaktadır. Genel Yetenek sınavında 15 Türkçe ve 15 Matematik soruları yer alırGenel Kültür testlerinde ise 10 soruluk Atatürk İlkeleri, 6 soruluk Temel Yurttaşlık Bilgisi, 3 soruluk Türk Kültür ve Medeniyetleri, 5 Türkiye Coğrafyası ve 6 Türkiye ve Genel Dünya Tarihi ile ilgili sorular bulunur.

 

GENEL KÜLTÜR

 

 

GENEL YETENEK

ATATÜRK İLKELERİ (10 SORU )

TÜRKÇE (15 SORU)

TEMEL YURTTAŞLIK BİLGİSİ (6 SORU)

MATEMATİK (15 SORU)

TÜRK KÜLTÜR ve MEDENİYETLERİ (3 SORU)

TÜRKİYE COĞRAFYASI (5 SORU)

TÜRKİYE ve GENEL DÜNYA TARİHİ (6 SORU )

EKPSS Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sınava girecek adaylar, tercih etmeyi planladıkları alım kadrosunda bulunan eğitim koşuluna sahip olmalıdır. Aynı zamanda özel nitelik ve yeterliliklerin tümünü de taşımalıdır.

Adaylar, diploma ve geçici mezuniyet belgeleri ile sınav başvuruları yapabilmektedir. Aynı zamanda sertifika ve benzeri belgeler ile de son başvuru tarihi itibariyle alınması gerekmektedir.

Tercih edilecek kadrolarda bulunan başvuru şartları büyük bir öneme sahiptir. Başvuru şartlarında bölüm veya programlar birden fazla şekilde belirtilmiş ise, bunlardan sadece birinin niteliklerini taşımak yeterli olmaktadır.

Başvurularda bulunan şartlar arasında MEB’den onaylı bilgisayar işletmeni sertifikası sahibi olmak gibi bir nitelik arayan kadrolarda, MEB’den onaylı bilgisayar programcısı ve MEB’den onaylı bilgisayar analist programcı sertifikası sahipleri de başvuru yapabilme hakkına sahiptir

Anahtar Kelimeler ekpss nedir ekpssye kimler girebilir devlet memurluğu sınavı ekpss amacı

Diğer Kurslarımız

KPSS-B

KPSS-B Kursları

Y Kpss b Bilgi Al Fiyat Al

KPSS Öğretmenlik

KPSS Öğretmenlik Kursları

Y 5 %283%29 Bilgi Al Fiyat Al

ÖABT

ÖABT Kursları

Y 3 %286%29 Bilgi Al Fiyat Al

ALES

ALES Kursları

Y 7 %283%29 Bilgi Al Fiyat Al

DGS

DGS Kursları

Y 4 %284%29 Bilgi Al Fiyat Al

Adli & İdari Yargı

Adli&idari Hakimlik Kursları

Y Kisspng constance l rice california personal injury lawye lawyer png transparent image 5a76b9bb29af07.9880151815177302351708 Bilgi Al Fiyat Al

YDS

YDS Kursları

Y Daco 6085886 %281%29 Bilgi Al Fiyat Al

YKS

YKS Kursları

Y 8 %283%29 Bilgi Al Fiyat Al

Lise Okula Yardımcı

Lise Okula Yardımcı Kurslar

Y A Bilgi Al Fiyat Al

LGS

LGS Kursları

Y Yargi lgs Bilgi Al Fiyat Al

PMYO Polislik

Polislik Sınavlarına Hazırlık

Y 2 %288%29 Bilgi Al Fiyat Al

Mahalle Bekçiliği

Mahalle Bekçiliği Kursları

Y 1 %2811%29 Bilgi Al Fiyat Al

Diğer Kurslarımız

Aradığın kurs için fiyat al

Aradığın kurs için fiyat al!

  • Kurs Programını Seç
  • Şube Bul
  • Fiyat Al!

Teşekkürler

Şubemizdeki için fiyat bilgisini size en kısa zamanda ileteceğiz.

İlginiz için teşekkür ederiz.